preloadingpreloadingpreloadingpreloadingpreloading
Home > Eszközeink > Rovarhálók összeállítása
Hasznos információk
Legutóbbi frissítés:

Rovarhálók összeállítása

 

A rovargyűjtő háló arra szolgál, hogy vele begyűjtsük, megfogjuk a kiszemelt bogarat, lepkét.

Részei: vászon, vagy tüll háló, összecsukható fém keret, nyél.

 A/ A háló rész összeállítása. 

  1. A keret kettő, négy, vagy hat részből áll, a részek egymáshoz rejtett szegecselésű csapokkal kapcsolódnak, a csapok a részeknek síkbeli mozgást tesznek lehetővé, és a kinyitott keretnek kellő merevséget adnak. 
  1. A texil háló kopásnak jobban kitett peremén erősebb anyagból fészek került kialakításra a keret befogadására. A fészek két helyen, egymással átlósan ellentétes oldalon - a keret kényelmes bevezetése és a kerettel együtt történő összehajtása, elcsomagolása érdekében - nyílással rendelkezik. 
  • A peremen kialakított fészekbe kell az egyik erre szolgáló nyílásnál bevezetni - a szárakat két oldalra igazítva - a félbehajtott keretet.
  • Behúzás után a keretet szétnyitva és körré alakítva eligazítjuk a textil hálót úgy, hogy a fészek felhasításai egymással átlósan szemben, és a nyélbe illesztendő keretvégek szabadon legyenek.

 B/ Az összeállított háló rész fölszerelése a nyélre.

Minden nyél végén azonos keretrögzítő befogó tömb van. Készül fix hosszúságú, illetve teleszkóposan kihúzható nyél állítható, illetve meghatározott hosszúsággal. 

  • A nyél végén lévő befogó tömbről levesszük a szárnyas anyával rögzített leszorító tárcsát.
  • A keretvégeket a befogó tömb fedőlapján lévő furatokba dugjuk úgy, hogy egyúttal befeküdjenek a furathoz tartozó rögzítő horony hosszabbik részébe. (Kopogtató ernyőnél a nyél a keret belseje felé mutat.)
  •  A keret beillesztése után a központi csavarorsóra ráhúzzuk a rögzítő tárcsát, majd a textil eligazítása után a tárcsával, valamint a szárnyas anyával rögzítjük a keretet.
  • Kopogtató ernyőnél ez után még a keretnek a befogással ellentétes oldalán lévő horgot a nyél végébe kell beakasztani. (A kopogtató ernyő nem az ernyő lengetésével, hanem a kopogtatott növény alá tartásával tölti be funkcióját, ezért a keret átlóját képező nyél az alaktartást és a gyűjtőeszköz megfogását szolgálja.) 

C/ A használatos hálónyelek és kezelésük. 

   1. Fix hosszúságú nyél

   2. Teleszkópos nyél állítható hosszúsággal

  • Egyik kezünkkel megfogjuk a nyél alsó részét, majd a kihúzható elemet másik kézzel megfogva, azt az óramutató járásával megegyező irányban forgatva meglazítjuk, és a kívánt hosszúságban az alsó részből kihúzzuk. Rögzítés az óramutató járásával ellenkező irányban történik.
  • Összecsukás a fenti műveletsorral megegyezik. 

   3. Teleszkópos nyél meghatározott hosszúsággal

  • A meghatározott hosszúságú teleszkópos nyelek szénszálas műanyagból készült, egymásba csúsztatott elemekből állnak, amelyek kihúzott helyzetben kúpos illesztéssel rögzülnek egymáshoz. A véghelyzet előtti rögzítésre nincs mód. A nyelek két-három darabból, majd hosszúságuktól függően további darabokból állnak. (Alapanyag horgász spiccbot.)
  • A kihúzást mindig a legvékonyabb elemmel kell kezdeni, majd egymás után folytatva a többivel, belülről kifelé haladva kell a teljes hosszúságot beállítani. Összecsukás fordított sorrendben történik, utolsónak a legvékonyabbal.

 FIGYELEM!

A fém és a szénszál is elektromos vezető. Mind az állítható, mind a fix hosszúságú nyél használata magasfeszültségű vezeték körzetében veszélyes!