preloadingpreloadingpreloadingpreloadingpreloading
Home > A rovarászatról
Hasznos információk
Legutóbbi frissítés:

A rovarászatról

Mindenek előtt Tasnádi Kubacska András: Gyűjtés hegyen völgyön című kis könyvéből idézzük az alábbi bölcs gondolatokat:

Rovarok gyűjtése.
" 1915-ben halt meg Henri Fabre, közel százesztendős korában. Őt szeretném odaállítani mintaképül azoknak, akik nem járták végig a tudomány grádusait, hogy a rovartan mívelői között a «szakember» titulust megkaphassák. Azt szokták mondani, hogy Fabre «csupán» a rovarok életének megfigyelője volt. A földi élet egyik legigénytelenebb világában, a rovarnépség ösztönvilágában keresett feleletet egynéhány kérdésre. Így is van. Fabre-t elsősorban állatkáinak élete érdekelte s nem azért foglalkozott velük, hogy gombostűre tűzve halomra gyűjtse s miután az ember-adta nevüket jól-rosszul meghatározta, apró kedvencei sorsát ezzel végkép el is intézze. A gyűjtés sohasem cél. A gyűjtés eszköz! Eszköz arra, hogy ezzel a parányi világgal közelebbről megismerkedjünk. Ne feledd el ezt, kedves olvasóm, ha lepke után emeled a hálódat, vagy bogár után nyújtod a kezed. "

 

A rovarok a Föld legnagyobb tömegben és legnagyobb változatosságban található élőlényei. A földi élővilág rendszerében - mely rendszert Carl von Linné (1707-1778) svéd botanikus alkotta meg - az Ízeltlábúak törzsébe, a Rovarok osztályába kapták besorolásukat. 

Az ízeltlábúak, ezen belül a rovarok tervszerű, tudományos célú gyűjtése már több száz éve elkezdődött Magyarországon. Magyar szerzőtől először 1637-ben jelent meg e tárgyban nyomtatásban kiadvány. Forrás:[1].  Kialakultak a módszerek, kifejlesztették a használatos eszközöket. Mindezek alapjaiban azóta nem változtak. Változtak a felhasznált anyagok, az eszközök konstrukciói és a gyűjtési célok.

    Ezen eszközök korszerűbb változatait készítjük és áruljuk.

A gyűjtésről egy, a fajok régi elnevezései miatt is élvezetes írást, Friese Henriknek még 1878-ban megjelent hosszabb folyóirat-cikkét  is ajánljuk elolvasásra.  A gyűjtési módszerek és eszközök áttekintő összefoglalását a már idézett Tasnádi Kubacska András szép magyar nyelven megírt könyvéből javasoljuk megismerni. Mindkét irodalmi hivatkozás elérhetősége a Hasznos linkek fejezetben található. Természetesen napjaink legnagyobb információ-forrása, az internet, számos, e témával foglalkozó korszerűbb szakirodalmat kínál.

 

Környezetünk védelmét szolgálja, ha megismerkedünk egy-egy kiemelt fontosságú, vagy védett rovarral. A Magyar Rovartani Társaság évente választ ki ezzel a céllal egy-egy rovart, melyek ismertetése a Társaság honlapján olvasható. 

 

 AZ ÉV ROVARA

  2011-ben a Hétpettyes katicabogár (Coccinella septempunctata).

  2012-ben az Imádkozó sáska (Mantis religiosa), védett, természeti értéke 5 000.-Ft.

  2013-ban a Citromlepke  (Gonepteryx rhamni), védett, természeti értéke 5 000.-Ft.  

  2014-ben a Földi poszméh (Bombus terrestris)  Részletes ismertetés a Háttér információk-ban

  2015-ben a Nagy szentjánosbogár (Lampyris noctiluca). Lásd: Háttér információk.

 2016-ban a Mezei tücsök (Gryllus campestris). Bővebben a Magyar Rovartani Társaság honlapján

 2017-ben a Nagy szarvasbogár (Lucanus cervus). Bővebben lásd: Háttér információk.

 2018-ban az Óriás szitakötő (Anax imperator). Lásd a Magyar Rovartani Társaság  honlapját.

    A rovargyűjtést – mint minden más emberi tevékenységet is, – bizonyos, magunk alkotta szabályok keretei között végezhetjük. Vannak rovarok (rovarfajok), melyek az ökológiai rendszerben elfoglalt helyük, a biológiai sokrétűség megőrzése miatt védettek, vagy, mert hazánkban ritkán fordulnak elő.

védett fajok listájának tanulmányozása (a jogszabály 2. és 8. mellékletei) ajánlott minden gyűjtőnek.   A kékkel jelölt linkre kattintva a jogszabály oldalára lehet jutni.